Friidrotts VM 2011 TV tider

 


Idag Lördag 27:e Augusti startsr Friidrotts VM 2011 i Daegu, Sydkorea. SVT direktsänder hela mästerskapet som pågår fram till 4:e September. Vill du öka spänningen med att betta på dina favoriter så är Unibet ett av spelbolagen som har bäst spelutbud under Friidrotts VM. Nya spelare hos Unibet får 200% bonus upp till 1000 kr.

Gå till Unibet…

Hos Betsson går det också Augusti månad ut  att få 40 kr helt gratis att betta för. Följ bara nedanstående länk och svara  på en enkel fråga så får du 40 kr gratis att betta för. Dessutom har du chans att vinna en fotbollsresa.

Gå till Betsson och hämta 40 kr gratis…

Friidrotts VM 2011 hela programmet med TV tider

Lördag 27 augusti
SVT1/Play/Mobil: Försökspass
02:00 Maraton, damer final Isabellah Andersson
03:00 Tiokamp h, 100 m
03:05 Diskus, damer kval A
03:35 3 000 m hinder, damer omgång 1
03:40 Stavhopp, herrar kval A+B Alhaji Jeng
04:00 Tiokamp h, längdhopp
04:25 Diskus, damer kval B
04:30 100 m, damer försök
05:05 800 m, herrar omgång 1
05:50 Tiokamp h, kula
05:55 100 m, herrar försök
SVT1/Play/Mobil: Finalpass
12:00 Invigningsceremoni
13:00 Tiokamp h, höjdhopp
13:05 400 m, damer omgång 1 ev. Moa Hjelmer
13:30 Slägga, herrar kval A Mattias Jons
14:00 10 000 m, damer final
14:15 Längdhopp, damer kval A+B Carolina Klüft
14:45 100 m, herrar omgång 1
15:00 Slägga, herrar kval B
15:40 Tiokamp h, 400 m

Söndag 28 augusti
SVT1/Play/Mobil: Försökspass
02:00 20 km gång, herrar final
02:05 Tiokamp h, 110 m häck
02:30 Stavhopp, damer kval A+B Malin Dahlström
02:50 110 m häck, herrar omgång 1
03:00 Tiokamp h, diskus grupp A
03:20 Kula, damer kval A+B
03:40 1 500 m, damer omgång 1
04:15 400 m, herrar omgång 1
04:20 Tiokamp h, diskus grupp B
05:10 100 m, herrar omgång 1
06:00 Tiokamp h, stavhopp
SVT1/Play/Mobil: Finalpass
09:30 Tiokamp h, spjut grupp A
10:45 Tiokamp h, spjut grupp B
11:00 800 m, herrar semifinal
11:15 Längdhopp, damer final ev. Carolina Klüft
11:30 100 m, herrar semifinal
11:55 400 m, damer semifinal ev. Moa Hjelmer
12:15 Diskus, damer final
12:30 10 000 m, herrar final
13:15 Tiokamp h, 1 500 m
13:45 100 m, herrar final

Måndag 29 augusti
SVT2/Play/Mobil: Försökspass
03:00 Sjukamp d, 100 m häck Jessica Samuelsson
03:10 Diskus, herrar kval A Niklas Arrhenius, Leif Arrhenius
03:40 400 m häck, herrar omgång 1
04:00 Sjukamp d, höjdhopp Jessica Samuelsson
04:25 3 000 m hinder, herrar omgång 1
04:30 Diskus, herrar kval B
05:20 400 m häck, damer omgång 1
SVT1/Play/Mobil: Finalpass
12:00 110 m häck, herrar semifinal
12:05 Sjukamp d, kula Jessica Samuelsson
12:15 Slägga, herrar final ev. Mattias Jons
12:25 Stavhopp, herrar final ev. Alhaji Jeng
12:30 100 m, damer semifinal
13:00 400 m, herrar semifinal
13:35 Sjukamp d, 200 m Jessica Samuelsson
13:40 Kula, damer final
14:10 400 m, damer final ev. Moa Hjelmer
14:30 110 m häck, herrar final
14:50 100 m, damer final

Tisdag 30 augusti
SVT1/Play/Mobil: Försökspass
03:00 Sjukamp d, längdhopp Jessica Samuelsson
03:10 Höjdhopp, herrar kval A+B
03:20 5 000 m, damer omgång 1
04:20 1 500 m, herrar omgång 1
04:40 Sjukamp d, spjut grupp A Jessica Samuelsson
04:45 Tresteg, damer kval A+B
05:50 Sjukamp d, spjut grupp B
SVT1/Play/Mobil: Finalpass
12:00 400 m häck, damer semifinal
12:05 Stavhopp, damer final ev. Malin Dahlström
12:30 400 m häck, herrar semifinal
12:55 Diskus, herrar final ev. Niklas Arrhenius, Leif Arrhenius
13:00 Sjukamp d, 800 m Jessica Samuelsson
13:35 1 500 m, damer semifinal
14:00 800 m, herrar final
14:20 3 000 m, damer final
14:45 400 m, herrar final

Onsdag 31 augusti
SVT1/Play/Mobil
02:00 20 km gång, damer final

Torsdag 1 september
SVT1/Play/Mobil: Försökspass
03:00 Kula, herrar kval A+B
03:05 5 000 m, herrar omgång 1
03:10 Spjut, damer kval A
03:45 Höjdhopp, damer kval A+B Emma Green Tregaro, Ebba Jungmark
03:50 200 m, damer omgång 1 Moa Hjelmer
04:25 Spjut, damer kval B
04:30 Längdhopp, herrar kval A+B Michel Tornéus
04:40 800 m, damer omgång 1
05:30 4 x 400 m stafett, herrar omgång 1
SVT1/Play/Mobil: Finalpass
12:00 Spjut, herrar kval A Gabriel Wallin
12:10 Höjdhopp, herrar final
12:20 Tresteg, damer final
12:25 200 m, damer semifinal ev. Moa Hjelmer
12:55 1 500 m, herrar semifinal
13:20 Spjut, herrar kval B
13:25 3 000 m hinder, herrar final
13:55 1 500 m, damer final
14:15 400 m häck, damer final
14:30 400 m häck, herrar final

Fredag 2 september
SVT1/Play/Mobil: Försökspass
03:00 Slägga, damer kval A
03:20 100 m häck, damer omgång 1
03:30 Tresteg, herrar kval A+B Christian Olsson
04:10 200 m, herrar omgång 1
04:35 Slägga, damer kval B
05:10 4 x 400 m stafett, damer omgång 1
SVT1/Play/Mobil: Finalpass
12:00 Kula, herrar final
12:10 Spjut, damer final
12:20 Längdhopp, herrar final ev. Michel Tornéus
12:25 800 m, damer semifinal
12:55 200 m, herrar semifinal
13:25 5 000 m, damer final
13:55 200 m, damer final ev. Moa Hjelmer
14:15 4 x 400 m stafett, herrar final

Lördag 3 september
SVT1/Play/Mobil
01:00 50 km gång, herrar final Andreas Gustafsson
SVT1/Play/Mobil: Finalpass
12:00 Höjdhopp, damer final ev. Emma Green Tregaro, Ebba Jungmark
12:10 Spjut, herrar final ev. Gabriel Wallin
12:15 100 m häck, damer semifinal
12:45 800 m rullstol, damer final
12:55 400 m rullstol, herrar final
13:15 1 500 m, herrar final
13:40 4 x 400 m stafett, damer final
14:00 100 m häck, damer final
14:20 200 m, herrar final

Söndag 4 september
SVT1/Play/Mobil
02:00 Maraton, herrar final
SVT1/Play/Mobil: Finalpass
11:15 Slägga, damer final
11:30 4 x 100 m stafett, damer omgång 1
12:00 4 x 100 m stafett, herrar omgång 1
12:05 Tresteg, herrar final ev. Christian Olsson
12:40 5 000 m, herrar final
13:15 800 m, damer final
13:35 4 x 100 m stafett, damer final
14:00 4 x 100 m stafett, herrar final




 



Tillbaka till Odds Betting och Spelbolag...

 

website tonight analytics